Speakers Merijn Everaarts
Merijn Everaarts

Founder  |  Dopper

Sosyal girişimci olmak ve Dopper şirketini kurmak için ilham kaynağı bir plaj oldu. Ekim 2009’da, ‘plastic soup’ hakkında bir belgesel izledikten sonra Merijn Everaarts, yaşadığımız dünyanın, üstesinden gelmesi gereken çok büyük zorluklarla dolu olduğunu fark etti; bu da plastik atık ve daha iyi bir plastik yaşam tarzı için bir çözüm aramaktı. Belgeseli izledikten sonra tek kullanımlık plastiğin ne kadar zehirli olduğunu öğrenmek şok ediciydi. Bir şeylerin değişmesi gerekiyordu, yarın değil, bugün.

 

O andan itibaren etrafta çok sayıda pet şişe ve plastik torba görmek Merijn’i hayal kırıklığına uğratmaya başladı. Pet şişelerinin hacmi en sinir bozucusuydu ve insanlara neden kullandıklarını sormaya başladı. Başlangıçta bunun maden suyu istedikleri için olduğunu düşündü, ancak herkes gururla o şişeyi günlük olarak tekrar kullandığından bahsetti. Maden suyu ile ilgili değildi, ama güzel bir şişe olmasından kaynaklıydı, bu yüzden insanlar bir şişe isterse, güzel ve sürdürülebilir bir tane alabilirler! Dopper konsepti böyle kuruldu.

 

İlk fikir toplamda 200.000 şişe satmaktı. Bu hedefe zaten bir yıl içinde ulaşıldı. Ve şimdi Dopper insanları dünyamızın sularını korumak için tek kullanımlık su şişeleri üzerinden yeniden kullanılabilir hale getirme konusunda güçlendiriyor. Plastik kirliliğiyle mücadele için, her seferinde tek kullanımlık su şişesi kullanımıyla savaşın.

 

Fotoğraf Kredisi: Jordy Sloots